Рецепти котлет

Рецепт зраз з яловичини Зрази з яловичини

Зрази з яловичини – такі котлети можна приготувати за традиційним рецептом української кухні, це дуже смачна м'ясна страва з яловичини.

Рецепт зраз з телятини Зрази з телятини

Зрази з телятини – традиційна страва української кухні, ця м'ясна страва являє собою рулетики з м'яса телятини з начинкою з телячого фаршу.

Рецепт котлет з молочним соусом Котлети з молочним соусом

Котлети з молочним соусом готуються за досить цікавим рецептом, такі котлети не смажать на сковороді, а запікають у духовці.

Рецепт рубаного шніцелю Шніцель рубаний

Рецепт рубаного шніцелю дуже простий, для його приготування знадобиться гарне м'ясо, панірувальні сухарі, вершкове масло та спеції – сіль та перець.

Котлети

Котлети – основна страва, приготовлена з рубаного м'яса, рецепти котлет дуже різноманітні, котлети готують зі свинини, яловичини, баранини, курятини, крім того, існують рецепти вегетаріанських котлет, до складу яких не входить м'ясо. Крім того, у всьому світі дуже популярні рецепти рибних котлет. Рецепти котлет багато в чому відрізняються один від одного, але мають спільні риси – до складу котлет зазвичай входить рубане м'ясо, картопля, цибуля, курячі яйця, сіль, чорний мелений перець та інші інгредієнти. Залежно від того, до якої національної кухні належить конкретний рецепт котлет, до його складу може входити чи не входити свинина – все залежить від релігійних традицій країни. Котлети можуть бути панованими сухарями, манкою або ще чимось, а можуть бути приготовлені без паніровки. Котлети дуже легко приготувати в домашніх умовах із доступних продуктів – а домашні котлети, як і інші домашні страви, є найсмачнішими.

Приготування котлет

Зазвичай котлети готують шляхом їхнього підсмажування на сковороді – так котлети виходять найсмачнішими. У деяких випадках котлети після смаження тушкують, або просто тушкують без попереднього обсмажування - так котлети виходять більш корисними для здоров'я. Крім того, іноді котлети готують у духовці, конвекційній печі та іншими різними способами. Для того, щоб котлети добре прожарювалися, зазвичай їм надають пласку форму. Однією з причин популярності рецептів котлет є те, що їх можна приготувати з покупного фаршу – процес приготування котлет значно прискорюється.

Як приготувати котлети?

Зазвичай у кулінарів-початківців виникає маса питань - як правильно приготувати котлети, і маса інших питань. Наприклад, чи потрібно додавати яйце у фарш для котлет і що можна додати у фарш для котлет замість яйця? Для того, щоб котлети не розвалювалися, у фарш можна додати крохмаль, манну крупу, варену картоплю або тертий сир. Що додати у фарш для котлет для соковитості? Для того, щоб котлети були соковитими, до їх складу обов'язково має входити цибуля, причому в достатній кількості.