Рецепти долми
Долма
Долма – чудова страва, яка являє собою мариноване виноградне листя, згорнуте особливим чином, усередині якого знаходиться різноманітна начинка. Рецепти долми можуть сильно відрізнятися один від одного залежно від того, до якої національної кухні належить долма. До рецептів долми може входити баранина, яловичина, свинина, м'ясо свійської птиці або взагалі вегетаріанська долма без м'яса. Крім того, в начинку долми входить рис та інші інгредієнти, а також набір прянощів. Рулетики з виноградного листя з начинкою варяться на невеликому вогні деякий час, потім долма витягується з рідини і подається на стіл з різними соусами. Для приготування долми можуть використовуватися як свіже, так і консервоване виноградне листя, завдяки цьому приготувати долму в домашніх умовах можна в будь-яку пору року.
Долма походження
Походження долми важко визначити, оскільки ця страва готується в різних країнах, які об'єднує тільки одне - в них тепло і вирощується виноград. Жодних інших взаємозв'язків не простежується – долму готують як у мусульманських, так і християнських країнах, відмінність буде лише за участю свинини у рецепті долми. А так рецепти долми є в багатьох національних кухнях світу - ними багата вірменська кухня, азербайджанська кухня, грузинська кухня, турецька кухня, узбецька кухня, грецька кухня та багато інших країн світу. Тому однозначної відповіді на запитання «чиї долми» не існує. Але існує рішення ЮНЕСКО, за яким до Списку нематеріальної культурної спадщини людства було внесено азербайджанську долму. Але в дійсності долму готують у дуже різних країнах світу, і цілком можливо, що грецька долма з'явилася набагато раніше, ніж азербайджанська долма.
Долма та голубці
Долма і голубці дуже схожі за технологією приготування, відрізняється лише те, що начинка долми загортається у виноградне листя, а начинка голубців – у листи білокачанної капусти. І в долмі, і в голубцях може суттєво змінюватися склад начинки – вони можуть бути з м'ясом, рибою або взагалі вегетаріанськими, долма та голубці готуються шляхом відварювання у підсоленій воді та можуть подаватися під різними соусами – практично всі у цих двох страв однаково, крім упаковки. Але саме упаковка надає певного смаку та національного колориту цим стравам, тому узбецька долма сильно відрізняється від українських голубців як на вигляд, так і за смаковими якостями.